Fogadás és bűnözés: pénzmosás, totóbotrány és illegális szerencsejáték

Az Európai Parlament a pénzmosás egyik eszközeként az online szerencsejátékot jelölte meg. A Parlament közleménye szerint a pénzmosás világjelenség és az elkövetők jól használják az új technológiák lehetőségeit. A pénzmosás a fiktív pénzügyi tranzakciókon, online banki szolgáltatásokon keresztül zajlik, és egyre gyakrabban használják fel erre a célra az online fogadás is.

Az online kaszinókat azért tudják igénybe venni, mert egy adóparadicsomban nyitott bankszámláról is lehet egy internetes kaszinóban számlát nyitni. Az online játék nyereségét pedig már egy legális bankszámlára utalhatják. Ez a nyereség adómentes, a kaszinójáték láthatatlan, ezért alkalmas a szervezett bűnözés számára. Az Európai Bizottság 2013 elején készül javaslatot tenni egy új uniós irányelvre, amely igyekezne gátat vetni ennek a folyamatnak. Hozzátartozik a dologhoz, hogy Magyarországon csak annak a nyereménye adómentes, aki a Szerencsejáték Rt.-nél játszik, egyébként a nyeremény is adóköteles.

Fogadás és bűnözés

A szerencsejátékhoz gyakorta csalás is kapcsolódik, ennek példája a totóbotrány. A totót mindenki ismeri, a sportfogadás egyik módja, focimeccsekre lehet tippelni. A szórakozáshoz használhatja a kaszinó szerencsejatek módot vagy az élő fogadást. Természetes, hogy mindenki előre szeretné tudni a mérkőzések eredményét, ezzel óriási pénzeket lehet nyerni, Többen megoldották ezt a problémát, előre megszervezik, hogy a nekik megfelelő eredménnyel záruljon a meccs. Ezek a csalók gyakran lebuknak, hiszen a manipulációkról óhatatlanul sokan tudnak.

Magyarországon és külföldön is volt rá példa, hogy a mérkőzéseket „megbundázták”. Itthon 1982-ben robbant ki a totóbotrány, amikor a Sportfogadási és Lottóigazgatóságnál 57 darab 13+1-es szelvény is gyanússá vált. Két totózó banda működött Magyarországon, akik megvesztegették a játékosokat és a futballbírókat, egy héten több meccs eredményét is megvásárolták, a többit pedig két- vagy háromesélyesre jelölték meg. A botrányban több mint 200 focista és 13 játékvezető bukott le, akik eltiltásokat kaptak, a szervezők pedig börtönbe kerültek

Az illegális szerencsejáték szervezés is bűncselekmény. Időnként felröppen a hír illegális kaszinókról, pókerklubokról. Az utcán, piacokon felbukkanó "itt a piros, hol a piros" is tiltott szerencsejátéknak számít. Nem tanácsos ilyesmiben részt venni, sem itthon, sem külföldi utazás során, valódi nyeremény ezekből általában nem származik.